Darmowa dostawa od 399,00 PLN
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przewodnik ekologiczny

2020-07-01
Przewodnik ekologiczny
MIT 1

Kupując papier i opakowania papierowe
niszczymy las

To nieprawda. Dzięki produkcji papieru rośnie więcej drzew.
W lasach gospodarczych, na miejsce każdego wyciętego drzewa sadzi się od trzech do czterech nowych. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych rośnie obecnie o 25% więcej drzew niż w 1901 roku, a w samej Europie lasy przyrastają rocznie o obszar, którego powierzchnia przekracza ponad 1,5 mln boisk piłkarskich.

Zapotrzebowanie na papier przyczynia się więc do rozwoju lasów. Na tym właśnie polega urok surowca odnawialnego.

MIT 2

Stare drzewa są najwydajniejszymi zielonymi płucami

Zdrowy rozsądek może podpowiadać, że im większe i starsze drzewo, tym więcej dwutlenku węgla pochłania. W rzeczywistości młode drzewa są znacznie bardziej wydajne w procesie pochłaniania CO2 niż stare lasy. Ponadto, wraz z wiekiem drzewa zaczynają ulegać naturalnemu rozpadowi, który powoduje wydalanie dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych z powrotem do atmosfery.

A zatem, aby uzyskać maksymalną zdolność drzew do pochłaniania dwutlenku węgla potrzebujemy młodych, zdrowych lasów, w których drzewa
są regularnie wycinane i powtórnie sadzone.

MIT 3

Produkcja papieru i opakowań papierowych wymaga
zbyt dużej ilości energii

To prawda, że produkcja papieru wymaga energii, ale proces jego wytwarzania jest bardzo wydajnym odbiorcą, a jednocześnie wytwórcą energii. Jeżeli przyjrzymy się bliżej dowodom, odkryjemy zaskakująco niskie statystyki dotyczące papieru i energii.

Sektor oparty na lasach zużywa paliwo kopalne w najmniejszym stopniu ze wszystkich sektorów produkcyjnych, a przemysł papierniczy jest największym pojedynczym odbiorcą i wytwórcą energii odnawialnej w Europie. Ponad połowa całkowitego zużycia energii w tym przemyśle opiera się na biomasie.

MIT 4

Papier i opakowania papierowe charakteryzują się
dużym śladem węglowym

Ślad węglowy jest praktycznie wszędzie. Stek zjedzony wieczorem na kolację również ma ślad węglowy! Wołowina i cielęcina charakteryzują się największym śladem węglowym ze wszystkich gatunków mięsa. Złożone wyszukiwanie za pomocą przeglądarki Google, trwające kilka minut, może wytworzyć taką samą ilość CO2 jak zagotowanie wody w czajniku na filiżankę herbaty.

Czy wyobrażasz sobie życie w społeczeństwie, które każe Ci "mieć na uwadze środowisko, zanim skorzystasz z wyszukiwarki Google" lub mówi, że "zjedzenie steku poważnie szkodzi środowisku"?

MIT 5 

Opakowania papierowe to zbędne marnotrawstwo

Opakowanie to nie najważniejsza rzecz na świecie, ale ma niemal tak duże znaczenie jak tlen.

Opakowania papierowe, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów, są wytwarzane z drewna, więc stanowią całkowicie odnawialny surowiec. Ponieważ opakowanie wytwarzane z papieru jest w 100% poddawane recyklingowi, a około 80% opakowań z tektury falistej jest zbierane i powtórnie przetwarzane, nie ma żadnych wątpliwości, że stanowią one najbardziej ekologiczny i odpowiedzialny wybór zarówno dla przedsiębiorstw jak i konsumentów.

MIT 6

Po zużyciu ponownie ich użyjemy,
a potem jeszcze raz i jeszcze raz...

W latach 80-tych i 90-tych organizacje pozarządowe przekonały polityków, że powtórne wykorzystanie plastikowego produktu jest lepsze od recyklingu.
Jednak puste plastikowe wymagają mycia gorącą wodą i chemikaliami oraz są przekazywane do powtórnego napełnienia na bardzo duże odległości, co powoduje zbędne emisje CO2.

Obecna koncentracja UE na polityce związanej ze zmianą klimatu daje możliwość przywrócenia równowagi i promowania palet z tektury falistej, które mogą być wtórnie przetwarzane i stanowią o wiele lepszy wybór niż skrzynki wykonywane z plastiku.

MIT 7

Branża papiernicza nie podejmuje żadnych działań
przeciwko nielegalnemu wyrębowi

To absurd. Europejski sektor papieru i opakowań papierowych zaopatruje się w włókno w sposób odpowiedzialny. Branża surowo potępia nielegalny wyręb i wdrożyła Kodeks Postępowania w zakresie legalnego wycinania drzew. Ponadto wspiera wszystkie wiarygodne systemy certyfikacji, a procent certyfikowanego surowca, który wykorzystuje, wynosi 55%.

Certyfikację posiada połowa lasów UE i 86% lasów będących własnością przedsiębiorstw papierniczych. Zaangażowanie sektora w odpowiedzialne zaopatrywanie w surowiec jest oczywiste.

pixel